Seher – Necati CEBECİ

İletişim Bilgileri Telefon: 537 203 57 68 / 542 5282861 – Tahtacıörencik Köyü
Yaşı: Necati Cebeci 58 yaşında
Hane halkı kimlerden oluşuyor? Hanede 4 kişi yaşıyor. Anne, baba, küçük oğlan ve kız. 
Ailenin geri kalanları (büyükler, çocukları) neredeler ve ne yapıyorlar? Bir oğlu Ankara’da kaynakçı olarak çalışıyor, evli ve çocuğu var. Diğer oğlu çıraklık okulunu bitirmiş, babaya yardım ediyor tarla işlerinde.
Göç etmişse önceki memleketi? Hep Güdül Tahtaörencik’te yaşamışlar.
Hanede kimler üretim için çalışıyor? Hanede 4 kişi çalışıyor, anne, baba ve çocuklar.
Üretim ve satış dışında hanenin gelir kaynakları var mı? Necati Cebeci çiftçi, Bağ-Kur emekli aylığı alıyor.
Üretim geçmişi; ne zamandır tarımsal/hayvansal üretim yapıyor? On yedi-on sekiz yıldır tarım, yirmi yıldır hayvancılık yapıyorlar.
Ürettiği başlıca ürünler (işlenmiş ürünler dahil)? Ürettikleri ürünler elma, üzüm, biber, domates, salatalık, patlıcan, süt, peynir, yoğurt, pestil, işlenmiş ürünler…
Ne kadar alanda ve/veya kaç hayvanla üretim yapıyor? 20 adet hayvanları var, evlerinin bahçesindeki serada sebze yetiştiriyorlar.
Hayvanları varsa nasıl besliyor? Yazın dışarda çayırda kışın içeride arpa-saman karışımı ile besliyorlar.
Hangi ürünleri satıyor ve satış yolları neler? Dikmen ve Ümitköy semt pazarlarına giderlerdi önceden. En çok köyde satış yapıyorlar.
Sürekli veya dönemsel olarak ücretli iş gücü kullanıyor mu? Ücretli işgücü kullanmıyorlar. Fidecilik de yapıyor, kendi tohumlarını kendileri üretiyorlar.
Ankara’yla veya başka büyük şehirlerle bağlantıları var mı? Ankara’yla ilk kez bağlantıya geçtiler. Genellikle Güdül’e gidiyorlar. Uruş pazarına. Yeşillikler (tere, roka, maydanoz, marul, pırasa, ıspanak) satıyorlar. İstanbul ve İzmit’ten de müşteriler geliyor.
Çiftçinin köydeki kendi yaşam alanı ve koşulları nasıldır? Evde elektrik var, odun yakıyorlar, evleri eski taş-kerpiç ev. Sağlıklı yapı. Pencereleri pvc ile değiştirdiler ama pek memnun değiller, ahşap daha güzeldi, iyiydi.
Çiftçinin varsa eğer- nasıl bir üretim hayal ettiği? Bir dönüm daha arazileri olsaydı iyi olurdu. Damla sulamaları var.
Hangi iletişim araçlarını kullanır / tercih edersiniz?: Telefon, SMS, Whatsapp, E-posta, Facebook vs. Necati Bey sadece eski tip telefon kullanıyor, kalp hastası olduğundan kendisinden uzak tutuyor. Başka iletişim türü kullanmıyor. Kızlarının interneti var.
Üretimin en çok hangi yönünü seviyor? Doğayı yeşili çok seviyoruz, bu üretim ile hem sağlığa iyi geliyor, çalışmak kendimizi daha iyi hissettiriyor.
Üretimin/kırsal hayatın en zor yönleri neler? Az ürün almak, sebze türüne göre çok emek isteyen farklı işlemlerin yapılması
Neden ilaçlı üretim yerine doğal üretimi tercih ediyor? Doğal üretime sonradan geçiş yapmışsa neden ve nasıl? Doğal üretimle ürün az verir ama sağlıklı.
Uyguladığı doğal/alternatif üretim yöntemleri neler? İlaç yasak hayvan gübresi olacak. Doğal yöntemleri kullanıyorlar. Böceklenince arap sabunu kullanıyorlar. Sürekli kontrol ediyorlar.
Doğal üretimde yaşanan ana zorluklar neler? Üretimde çapa, sulama, dibini gömme gibi, her sebzenin çeşitli bakım işlemi var. Zor ama severek yapıyorlar.
Doğal üretimlerini artırmak için neye ihtiyaç duyuyor (satış, bilgi, destek, alan …) Ziraatçiler gelip analiz yapardı sık sık, bu aralar çok gelmiyorlar. Sadece hayvanların aşısına ve küpelerine geliyorlar.
Şehirdeki doğal gıda arayan kişilerle tanışmak, üretim alanlarını ziyarete gelmelerini ister mi? Ziyaretçilere açıklar.
Çiftliğinde/evinde konuk ağırlamak ister mi? Evde ağırlamak üzere konukları oluyor.
Büyüklerinin yaptığı ama kendisinin devam etmediği üretimler ve işleme teknikleri var mı (dokuma vs. dahil)? “Babam eskiden pirinç ekerdi. Süvari çayından gelen su ile yapılırdı. Domuzlar çoğaldı ekilemiyor artık çeltik. Yedi sekiz yıldır ekmiyoruz. Keşke üretseydik severim pirinci.” diyorlar.
Yapabildiği yerel yiyecekler-yemekler var mı? Bulgur, tarhana, peynir, yoğurt, tereyağı, nohut, yemeklerde kuru dolma, patlıcan, biber yapıyorlar.
Eskiden yapılan ama artık yapmadıkları yiyecekler-yemekler var mı? Eskiden beri yapılan yemeklerden erişte kesmeyi, bamya kurutmasını hatırlıyorlar.
En sevdiği yemekler? Bamya çorbasını, karnıyarık ve işkembe çorbasını seviyorlar.
Çiftçilikten başka ilgi alanları var mı? Çiftçilik dışında bir uğraşları yok.
En sevdiği şarkılar?