Yakın zaman önce Sakin Şehir (Cittaslow) ünvanına kavuşan Güdül ilçesinde, Cumartesi günleri Çarşı Meydanı’nda bir Köy Pazarı kuruluyor. Pazaryeri yaklaşık 10:00-16:00 arasında açık oluyor.

Güdül Köy Pazarı, Güdül Belediyesi tarafından, Güdül Yerel Eylem Derneği ve Dört Mevsim Ekolojik Yaşam Derneği‘nin desteğiyle, bir ‘üretici pazarı’ olarak kuruluyor. Pazaryeri pandemi kurallarına uygun şekilde, tezgahlar arası mesafelerle düzenleniyor, ziyaretçilere maske ve dezenfektan desteği sağlanıyor.

GÜDÜL KATILIMCI GÜVENCE SİSTEMİ (KGS)

Güdül Köy Pazarı ilçe genelindeki kurumların, sivil toplum temsilcilerinin, üretici ve tüketicilerin oluşturduğu bir Katılımcı Güvence Sistemi (KGS) ile işliyor.

Pazaryeri bir “organik/ekolojik pazar” veya “doğal ürünler pazarı” değil. Öncelikle bir “yerel ürünler” pazarı. Ancak Güdül KGS, doğa-dostu temiz üretim yapanları ve ürünlerini bir derecelendirme sistemiyle öne çıkarıyor. Şu anda, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Dört Mevsim Ekolojik Yaşam Derneği’nin UNDP GEF Küçük Destek Programı’nın (SGP) desteğiyle yürüttüğü “Güdül’de Gıda Topluluklarıyla Agroekolojik Dönüşüm” (www.yesilgudul.net) projesi kapsamında doğa-dostu temiz üretim yapan veya yöntemlerini bu yönde geliştirmeyi taahhüt etmiş olan üreticilerin tezgahlarında “KGS Geçiş Üreticisi” etiketi var. Kolektif izleme ve destek süreçleriyle, doğa-dostu temiz üretimin Güdül İlçesi’nin tamamına yaygınlaştırılması hedefleniyor.

KGS komisyonu, tüketicilerden gelen geribildirimleri de değerlendirerek bu ve diğer üreticiler için izleme ve destek süreçlerini koordine ediyor. Ürünlerin kaynağına kadar izlenebilmesi için, üretici bilgileri ve diğer gerekli bilgiler yakında, pazaryerine ait bir Web sitesinde yayınlanacak. Tüketiciler ürün ve üreticilerle ilgili geri bildirimlerini de online olarak yapabilecek. Şimdilik pazar yeri, üreticiler ve ürünlerle ilgili her türlü görüş ve öneriyi BU ADRESTEKİ FORM ile iletebilirsiniz. Geribildirimleriniz Güdül Köy Pazarı KGS Komisyonu tarafından değerlendirilecektir.

Güdül KGS; tüketicilerin, gıda topluluklarının ve kurumsal alıcıların üreticilerle birebir tanışması, üretim alanlarını ziyaret etmesi, topluluk destekli tarım (TDT) ve benzeri yollarla dayanışma içine girmelerini teşvik ediyor. KGS’nin başarısı için en önemli etkenlerden biri tüketicilerin duyarlılığı, geribildirimleri ve etkin katılımı olacaktır.

Güdül Köy Pazarı Rehberi’ni (PDF) aşağıdaki bağlantıda bulabilirsiniz:

ANKARA’DAN ULAŞIM

Şu anda Güdül Belediyesi’nin araç desteğiyle, Cumartesi günleri Ankara’dan ücretsiz araçlar kalkıyor. Pazaryerine bu şekilde gelen ziyaretçiler için küçük bir Güdül turu düzenleniyor ve her hafta bir üreticinin üretim alanına bir ziyaret yapılıyor. Ücretsiz ulaşım desteği ve tur için kayıt formları her hafta bu Web sitesinde ve Dört Mevsim Ekolojik Yaşam Derneği sosyal medya hesaplarında yayınlanıyor.

Kendi araçlarıyla gelmek isteyenler için:

Ankara-İstanbul yolu üzerinde bulunan Sincan-Yenikent yol ayrımından devam ederek, Yenikent istikametinden Ayaş yoluna çıkılır. Ayaş geçildikten sonra Beypazarı istikametinde yol üzerinde bulunan Güdül Beklemesi mevkiinden sağa, Güdül yoluna dönülür.

Güdül minibüsleriyle gelmek isteyenler için

Ayrıca, Etlik Otobüs Terminali’nden (Eski Garajlar), sabah 7:00’dan itibaren, ortalama 1,5 saatte bir Güdül minibüsleri hareket etmektedir. Akköprü-Varlık Köprüsü’nden ve İstanbul yolu üzerinde belirli duraklardan binme imkanı vardır. Bilgi ve rezervasyon için Ankara yazıhane: (312) 341 34 37. Güdül yazıhane: (312) 728 15 15.

Güdül’de neler yapabilirsiniz?

Güdül’ün içinde, kendine özgü mimarisiyle Güdül evlerini görmek için arka sokaklarda bir gezintiye çıkabilirisiniz. Güdül Kent Müzesi’ni ve geleneksel leblebi imalathanesini de ziyaret etmenizi öneriyoruz. Cumartesi günleri pazar yeri tezgahlarında bulacağınız hazır yiyeceklerin yanı sıra, meydanda yer alan Güdül Yöresel Ürünler Mutfağı’nda yerel yemekler bulabilirsiniz. Sabah saatlerinde, meydana yakın olan simitçide Güdül simidini ve çöreğini denemenizi öneririz. Güdül’ün içinde ev yemekleri ve kebap çeşitleri bulabileceğniz lokantalar da mevcut. Bir hayvancılık beldesi olan Güdül’de kasaplarda dana ve kuzu eti bulabilirsiniz.

Güdül ilçesinde Salihler kaya yazıtları, Sorgun göleti, tarihi türbeler, antik kent kalıntıları, mesire alanları, akarsular, ormanlar ve yürüyüş rotaları gibi doğal ve kültürel değeri bulunan pek çok turistik alan bulunur. Pazar yerine gelen ziyaretçiler için Güdül merkeze görece yakın uğrak önerileri:

İnönü mağaraları
Güdül’ün Yeşilöz istikametindeki çıkışından hemen sonra, petrol istasyonu karşısından sola dönülür. Birkaç kilometre sonra, Kirmir Çayı kıyısındaki İnönü mağaraları mevkisine ulaşılır. Bizanslılar döneminden kaldığı tahmin edilen, kayalıkların içi oyularak yapılan bu mağaralarda merdivenlerle yukarı katlara çıkılmaktadır. 

Yeşilöz ve Kirmir Çayı
Güdül’e yaklaşık 6 km mesafedeki Yeşilöz, Kirmir Çayı kıyısında sevimli bir kasabadır. Kirmir Çayı üzerindeki köprüden geöerek Hititler’den kaldığı düşünülen, kayalara oyulmuş mağaraları ziyaret edebilirsiniz. 

Tahtacıörencik Köyü
Güdül’ün Uruş yönündeki çıkışından birkaç kilometre sonra sağa, Karacaören-Kavaközü-Tahtacıörencik istikametine dönülür. Yaklaşık 15 km sonra Tahtacıörencik Köyü’ne varılır. Doğa dostu üretim yapan çiftçilerin alanlarını, özgün köy evlerini ve Süvari Çayı kıyısını ziyaret edebilirsiniz.

Köyler, çiftlikler, bostanlar, üretim alanları
Pazar yerinde tanıştığınız üreticiler ile konuşarak, uygun oldukları zamanlarda üretim alanlarını ziyaret edebilirsiniz.

Güdül Köy Pazarı’nda neler var?

Pazaryerinde mevsim sebze ve meyveleri ile çok çeşitli işlenmiş ürünler bulabileceksiniz. Güdül ilçesi çok zengin bir tarımsal mirasa ve potansiyele sahiptir. Bilgi için bkz.: https://yesilgudul.net/#gudul

Küçük ölçekli üretimin çeşitlilik içermesi ve üretim yöntemlerindeki farklılıklardan dolayı, aynı ürün kalemleri (örneğin domates, yumurta, peynir, vs.) kendi içinde nitelik ve fiyat farklılıkları gösterebilir. KGS komisyonu üreticilere ortalama fiyat önerileri yapar ancak fiyatları üreticiler belirler.

Yanımıza Ne Alalım?

  • Satın alacağınız ürünleri koymak için uygun fileler, kaplar, sepetler vs.
  • Pazar yerinden hazır yiyecekler alacak olursanız tabak, bardak, çatal, kaşık.
  • Mevsime uygun kıyafetler, şapka, …
  • Dilerseniz hangi ürünü kimden aldığınızı kaydetmek üzere not defteri, fotoğraf makinesi, vs.

#güdül
#sakinşehir
#üreticipazarı
#gıdagüvencesi
#toplulukdesteklitarım
#katılımcıgüvence
#köylütarımı
#küçükölçekliçiftçilik
#agroekoloji
#doğadostuüretim

Bağlantılar