Sema-Ali Duman

İletişim Bilgileri Telefon: 5304843805- Tahtacıörencik Köyü
Yaşı: 43
Hane halkı kimlerden oluşuyor? Eşim (Sema Duman) ve iki çocuğum (Oğuz Arda ve Su Toprak Duman) ile birlikte yaşıyorum.
Ailenin geri kalanları (büyükler, çocukları) neredeler ve ne yapıyorlar? Normalde Ankara’da yaşıyordum. Normalde sık sık köye geliyoruz ama Koronavirüsten dolayı köye gelip burada daha çok vakit geçirmeye ve gelmişken Murat Karaca (halamın oğlu) ile birlikte bu işi yürütmeye karar verdim.
Göç etmişse önceki memleketi? Zaten Ankaralıyım. Güdül, Tahtacıörencik Köyü.
Hanede kimler üretim için çalışıyor? Eşim ve çocuklarım ile birlikte çalışıyoruz.
Üretim ve satış dışında hanenin gelir kaynakları var mı? Esasen İstanbul’a bağlı bir firmada satış müdürlüğü yapıyorum. Düzenli bir gelirim var.
Üretim geçmişi; ne zamandır tarımsal/hayvansal üretim yapıyor? 4 yıldır da kendi sebzemi kendim üretiyorum. Yıllardır köyden Ankara’ya dönerken şehire ürün götürürüm. Köyün kalkınması ve gelişmesi adına, insanlar köyün ürünlerini bilsinler diye komşularımın sütünü yumurtasını satıyorum. 
Ürettiği başlıca ürünler (işlenmiş ürünler dahil)? Geçmişte domates, biber gibi sebzelerimi kendim için üretiyordum zaten. Köyün çiftçilerinden kapya biber ve patlıcan alıp kendim için sos yapıyordum. Bu sezon kavun, karpuz, domates, fasülye, biber çeşitleri ve bamya ektim. Mevsimsel olarak yakınlarımla birlikte tereyağı, yaprak salamura, erişte, yaprak sarması yapmaı ve satmayı düşünüyorum.
Ne kadar alanda ve/veya kaç hayvanla üretim yapıyor? Kendi hayvanım yok, yakınlarım ve köylülerimle birlikte çalışıyorum
Hayvanları varsa nasıl besliyor? Kendi ürettikleri arpa, buğday ve mısır kırığı ile
Hangi ürünleri satıyor ve satış yolları neler? Kendi yetiştirdiklerim dışındakli ürünleri güvenilir kaynaklardan, birebir tanıdığım köylülerimden temin ediyor ve alıcılara bu kişileri tanıştırmaya çalışıyorum. Süt, yumurta, temin edebildiğim kadar süzme yoğurt ve tereyağı.
Sürekli veya dönemsel olarak ücretli iş gücü kullanıyor mu? Şu an hayır.
Ankara’yla veya başka büyük şehirlerle bağlantıları var mı? Sadece Ankara.
Çiftçinin köydeki kendi yaşam alanı ve koşulları nasıldır? 5 yıl önce vefat eden babamın köydeki tek katlı evini kendi zevkime göre restore ettim, daha yapmayı düşündüğüm şeyler de var. Yılın 4-5 ayını ailemle birlikte bu evde keyifle geçiriyoruz.
Çiftçinin varsa eğer- nasıl bir üretim hayal ettiği? Tamamen güvenilir ve elimden geldiği kadar doğal. İnternetim olsa, kamera sistemi koyup insanlara bahçeyi izlettirmek isterim. (Domuz girerse bana haber versinler diyor 🙂 ) İleride tavşan çiftliği kurmak isteyebilirim.
Hangi iletişim araçlarını kullanır / tercih edersiniz?: Telefon, SMS, Whatsapp, E-posta, Facebook vs. Telefon, Whatsapp, Facebook
Üretimin en çok hangi yönünü seviyor? Çalışmak, emek vermek, ürettiklerimi gördükten sonra aldığım haz çok önemli benim için. İnsanları memnun etmek benim için bir zevk.
Üretimin/kırsal hayatın en zor yönleri neler? Sıcakta tarlada çalışmak
Neden ilaçlı üretim yerine doğal üretimi tercih ediyor? Doğal üretime sonradan geçiş yapmışsa neden ve nasıl? Güvenle çocuklarıma yedirdiğim ürünleri, ayırt etmeden herkese yedirmek prensibiyle çalışıyorum.
Uyguladığı doğal/alternatif üretim yöntemleri neler? Atadan gördüklerimi uyguluyorum.
Doğal üretimde yaşanan ana zorluklar neler?  
Doğal üretimlerini artırmak için neye ihtiyaç duyuyor (satış, bilgi, destek, alan …) Para kazanmaktan çok karşılıklı güvenin ön planda olacağı bir üretim ilişkisi düşlüyorum. Ama kazanabilirsem üretimi artırmak isterim. Ayrıca ürünlerimi doğal yetiştirmeyle alakalı bilgiye ulaşmak için paramı harcamaya istekliyim.
Şehirdeki doğal gıda arayan kişilerle tanışmak, üretim alanlarını ziyarete gelmelerini ister mi? Tabi ki.
  Misafirsiz yemek yemeyi sevmiyoruz zaten, severek ağırlamak isterim.
Büyüklerinin yaptığı ama kendisinin devam etmediği üretimler ve işleme teknikleri var mı (dokuma vs. dahil)? Yok
Yapabildiği yerel yiyecekler-yemekler var mı? Köyün et yemekleri, salatası.
Eskiden yapılan ama artık yapmadıkları yiyecekler-yemekler var mı? Neredeyse yok. Köy kültürünü yaşatmak amacıyla kapama, ekşili aş gibi yemekler hala pişiriliyor.
En sevdiği yemekler? Et yemekleri
Çiftçilikten başka ilgi alanları var mı? Ahşap işleriyle uğraşmayı severim.
En sevdiği şarkılar? Özgün müzik, türkü ve nostaljik şarkılar dinlemeyi severim.