GÜDÜL KÖY PAZARI – 11 TEMMUZ CUMARTESİ

Yakın zaman önce Sakin Şehir (Cittaslow) ünvanına kavuşan Güdül ilçesinde, 4 Temmuz Cumartesi günü açılan Köy Pazarı (üretici pazarı) her Cumartesi günü Güdül’ün ana meydanında kurulmaya devam edecek. Pazaryeri saat 10:00’den itibaren açık olacak.

Güdül Köy Pazarı yeri pandemi kurallarına uygun şekilde, tezgahlar arası mesafelerle düzenleniyor. Ayrıca Güdül Belediyesi maske ve dezenfektan desteği sağlıyor.

Pazaryeri Güdül Belediyesi’nin öncülüğünde, ilçe genelindeki kurumların, sivil toplum temsilcilerinin, üretici ve tüketicilerin oluşturduğu bir Katılımcı Güvence Sistemi (KGS) ile işliyor. Güdül Köy Pazarı’nda doğa-dostu temiz üretim yapanlar ve ürünleri zaman içinde bir etiketleme sistemiyle öne çıkarılacak. Ürünlerin kaynağına kadar izlenebilmesi için, üretici bilgileri ve diğer gerekli bilgiler pazaryerine ait bir Web sitesinde yayınlanacak. Tüketiciler, ürün ve üreticilerle ilgili geri bildirimlerini de online olarak yapabilecek. Şimdilik izlenimlerinizi, görüşlerinizi ve önerilerinizi bilgi@dortmevsimekoloji.org adresine yazarak bize iletebilirsiniz.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Dört Mevsim Ekolojik Yaşam Derneği’nin UNDP GEF Küçük Destek Programı’nın (SGP) desteğiyle yürüttüğü “Güdül’de Gıda Topluluklarıyla Agroekolojik Dönüşüm” (www.yesilgudul.net) projesi kapsamında doğa-dostu temiz üretim yapan ve yöntemlerini bu yönde geliştirmeyi taahhüt etmiş olan üreticilerin tezgahlarında “KGS Geçiş Üreticisi” etiketi olacak. KGS komisyonu, tüketicilerden gelen geribildirimleri de değerlendirerek bu ve diğer üreticiler için izleme ve destek süreçlerini koordine edecek. Tüketicilerin birey olarak üreticilerle tanışmasının, üretim alanlarını ziyaret edip bilgilenmesinin önemini vurgulamak istiyoruz. KGS’nin başarısı için en önemli etkenlerden biri tüketicilerin duyarlılığı, geribildirimleri ve etkin katılımı olacaktır.

Ücretsiz ulaşım desteği ve mini tur

11 Temmuz Cumartesi gübü Ankara’dan, 8:30’da AŞTİ karşısından (Ankaray durağı hizası) ücretsiz araçlar kalkacak. Araçlarda dileyenler ikili koltuklara tek oturabilecekler. Bunu kayıt formunda bildirmeniz ve bindiğinizde yan koltuğa bir eşyanızı koymanız yeterli olacaktır.

Ortak araçlarla gelip küçük gezi programına katılmak isterseniz aşağıdaki formu doldurmanızı rica ediyoruz. En geç Cuma öğlene kadar sizlere ulaşıp katılım teyidi alacağız:

>>> ORTAK ARAÇ KAYIT FORMU İÇİN TIKLAYIN

Telefon ile kayıt yaptırmak için lütfen şu numarayı arayın: 0530 4602781 (Bihter Ayhan)

Güdül’e kendi araçlarıyla gelecek olanlar da aşağıda anlatılan mini tura katılabilirler. Önümüzdeki günlerde, Dört Mevsim Web sitesi ve FB sayfasında, Güdül’de görülebilecek mekanlarla ilgili kısa bir bilgilendirme yapacağız.

Araçlar 10:30’da Yeşilöz’de, Kirmir Çayı kıyısındaki Şelale tesisinde olacak. Sizlere çay, ayran, çörek ve simit ikramı yapılacak. 11:30’dan itibaren de Güdül Köy Pazarı’ndan alışverişinizi yapabileceksiniz. Üreticilerin tezgahlarındaki hazır yiyeceklerin yanı sıra, Güdül Yöresel Ürünler Mutfağı’nda da yerel yemekler yeme imkanınız olacak. Gün içinde Güdül evleri yürüyüşünün yanı sıra, agroekoloji uygulama bahçesine, Güdül Kent Müzesi’ne ve geleneksel leblebi imalathanesine geziler yapılacak. Ortak araçlarla 13:00, 15:00 ve 17:00’da dönme imkanı olacak.

Güdül Kadın Kooperatifi’nin Yöresel Ürünler Mutfağı’nda sunacağı öğle yemeği için seçenekler ve fiyatlar:

 • Tarhana çorbası 5 TL
 • Gözleme 4 TL
 • İçli gözleme 6 TL
 • Güdül köftesi 12 TL
 • Mantı 10 TL
 • Yaprak sarması (300 gr) 10 TL
 • Höşmerim 10 TL
 • Ayran bardak 2 TL
 • Keyman (çemen tohumuyla yapılan yöresel yiyecek) – ikram

Güdül’e kendi araçlarıyla veya Güdül minibüsleriyle gelmek isteyenler için:

Ankara-İstanbul yolu üzerinde bulunan Sincan-Yenikent yol ayrımından devam ederek, Yenikent istikametinden Ayaş yoluna çıkılır. Ayaş geçildikten sonra Beypazarı istikametinde yol üzerinde bulunan Güdül Beklemesi mevkiinden sağa, Güdül yoluna dönülür.

Ayrıca, Etlik Otobüs Terminali’nden (Eski Garajlar), sabah 7:00’dan itibaren, ortalama 1,5 saatte bir Güdül minibüsleri hareket etmektedir. Akköprü-Varlık Köprüsü’nden ve İstanbul yolu üzerinde belirli duraklardan binme imkanı vardır. Bilgi ve rezervasyon için Ankara yazıhane: (312) 341 34 37. Güdül yazıhane: (312) 728 15 15.

Güdül Köy Pazarı’nda neler var?

Pazaryerinde mevsim sebze ve meyveleri ile çok çeşitli işlenmiş ürünler bulabileceksiniz. Küçük ölçekli üretimin çeşitlilik içermesi ve üretim yöntemlerindeki farklılıklardan dolayı, aynı ürün kalemleri (örneğin domates, yumurta, peynir, vs.) kendi içinde nitelik farklılıkları gösterebilir. Bu nedenle fiyat standardı oluşması zordur ve fiyatları üreticiler belirler.

Yanımıza Ne Alalım?

 • Satın alacağınız ürünleri koymak için uygun fileler, kaplar, sepetler vs.
 • Pazar yerinden hazır yiyecekler alacak olursanız tabak, bardak, çatal, kaşık.
 • Mevsime uygun kıyafetler, şapka, …
 • Dilerseniz hangi ürünü kimden aldığınızı kaydetmek üzere not defteri, fotoğraf makinesi, vs.

Güdül Halkına Çağrı

İlçede veya Ankara’da yaşayan Güdül halkının daha fazla katılımını ümit ediyoruz. Pazar alışverişinizi Güdül’den yaparak Güdül’ün ekonomisine katkı sağlayabilirsiniz. Diyoruz ki:

 • Hemşehrilik lafta kalmasın!
 • Köylünü yalnız bırakma!
 • Yerel üret, yerel tüket, yereli gözet!
 • Köyünü, doğanı, toprağını koru!
 • Şehirde de köy sofran olsun!

Üreticiler İçin Notlar

 • Pazar yerinde şu an tezgah sayısı sınırlı. Geçen seferki (4 Temmuz) üreticiler aynı tezgahlara aynı düzende yerleşecekler. Yeni gelen üreticilere ise zabıta tarafından yer gösterilecek. Belediye gölgelik desteği sağlayacak. Ancak varsa yanınızda masa/tezgah, örtü ve şemsiye getirmeniz yararlı olur.
 • Pazaryerine kendiniz veya çok yakınlarınızca üretilmiş ürünleri getirin. Zaman içinde tüketiciler sizleri tanıyacak ve üretim alanlarınıza ziyarete gelmek isteyeceklerdir. KGS komisyonu da üretim alanlarınıza düzenli ziyaretler yapacaktır.
 • Özellikle hayvansal ürünlerde hijyene çok dikkat edin. Süt ürünleri için sütün 100 dereceye kadar kaynamış olması veya en az 3 ay tuzlu suda beklemiş olması önemlidir.
 • Peynir, tereyağ, yoğurt gibi ürünlerin sıcaktan etkilenmemesi için önlemlerinizi alın.
 • Ambalajlarda mümkün olduğunca plastik şişe ve poşetlerden kaçının. Mümkün olduğunca cam, bez, karton, kağıt kullanın.
 • Ürünlerinizin hepsinin üzerinde fiyat etiketleri olsun. Yanınızda kağıt, bant ve gazlı kalem getirin.
 • Tarımsal zararlılarla mücadelede doğa-dostu ve sağlığa zararlı olmayan yöntemleri öğrenin ve uygulayın. Sistemik kimyasallardan uzak durmaya çalışın.
 • Her durumda tüketicilere karşı açık ve şeffaf olun. Üretim şekliyle ilgili bilgileri en doğru şekilde iletin. Kimyasal veya hazır yem gibi girdiler kullanıyorsanız gizlemeyin, zaman içinde doğa-dostu yöntemlere geçiş için yardım isteyin.
 • Pazaryerinde fiyatları üreticiler kendileri belirlemektedir. Ürününüzün niteliğine bağlı olarak makul sınırlarda kalmaya dikkat edin.

#güdül
#sakinşehir
#üreticipazarı
#gıdagüvencesi
#toplulukdesteklitarım
#katılımcıgüvence
#köylütarımı
#küçükölçekliçiftçilik
#agroekoloji
#doğadostuüretim

Bağlantılar

Görüntünün olası içeriği: bitki, açık hava ve yiyecek
Görüntünün olası içeriği: bitki, çiçek, ağaç, açık hava ve doğa
Görüntünün olası içeriği: yiyecek
Görüntünün olası içeriği: çim, açık hava ve doğa
Görüntünün olası içeriği: yiyecek ve iç mekan
Görüntünün olası içeriği: açık hava, doğa ve su
Görüntünün olası içeriği: yiyecek
Görüntünün olası içeriği: yiyecek
Görüntünün olası içeriği: yiyecek
Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava
0 yorum

Yorum yazın

Tartışmaya katılın!
Üye olarak yorum yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir